Na spletnih straneh Kemofarmacija uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.

Z nadaljno uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.

Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.

Več informacij in nastavitve

Trg zdravil v covidnem letu 2021

Objavil/a Katarina Urbančič Zupančič, 17.03.2022

 

Pripravili smo pregled trga zdravil v letu 2021, ki ga je zaznamovala pandemija covida.

  • Za razliko od  preteklih let, ko je bila rast trga vedno večja v kanalu bolnišnic, kamor gre več drage terapije zdravil in ki je procentualno manjši (72,8 % lekarne vs. 27,2 % bolnišnice), je bil leta 2021 večji indeks rasti v lekarniškem kanalu (+7,4 % lekarniški trg vs. 3,9 % bolnišnice). Predvsem zaradi pandemije covida in zmanjšanega obsega delovanja bolnišnic. Rast trga pa je bila tudi lani v glavnem posledica uvajanja novih, dragih zdravil.
  • Volumsko je lani celotni trg nekoliko padel -0,15 %, vendar manj kot v začetku pandemije covida, ko je bil padec še večji in je znašal kar -1,7 %. Celokupen volumen zdravil na trgu je v 2021 znašal 53,6 milijonov kosov, več kot 91 % je bilo v kanalu lekarn, ki izdajo večino terapije zdravil.
  • Nadaljeval se je trend rasti deleža znotraj najdražjih razredov zdravil. Trend je opazen v obeh kanalih, v lekarnah in bolnišnicah. V cenovnem razredu nad 2.000 EUR (7. razred), ki je rastel z največjim indeksom, smo na celotnem trgu zdravil zaključili leto s 23,7 % deležem v vrednosti, kar je skoraj četrtina trga. Ista skupina zdravil je volumsko v deležu predstavljala le 0,12 %. Zdravila do 10 EUR (prvi trije cenovni razredi) so predstavljala vrednostno 16,6 % (lani 18,3 %), volumsko pa 80,7 % od celotne prodaje na trgu. V kanalu lekarn je razmerje podobno, 22,1 % vrednostno v primerjavi z 81,8 % volumsko izdanih terapij zdravil za zdravila do 10 EUR.
  • V lekarniškem kanalu je volumsko 46,1 % zdravil na seznamu MZZ in TSZ. To pomeni, da se plačnik, ZZZS, na vsaka 2 meseca pogaja s proizvajalci zdravil za bolj ugodne cene, za nižji NPV, za skoraj polovico zdravil.
  • Med prvimi 25 zdravili glede na prodajo (EUR) v lekarniškem kanalu se nahajata le dve zdravili, ki sta na seznamu MZZ in TSZ. Preostalih 23 zdravil, ki so praviloma originatorska zdravila, predstavlja skoraj 24 % celotnega prometa zdravil skozi lekarne, volumsko pa le 2,1 %.

ZZZS, plačnik, in JAZMP, regulator, imata uspešno vpeljane številne mehanizme za nadzor nad cenami zdravil, kar sta dokazala z uspešnim upravljanjem cen zdravil v preteklih letih. 

Celoten članek najdete na povezavi.