Kaj se dogaja na trgu zdravil in zakaj je zanesljiva oskrba trga z zdravili lahko ogrožena?
Vrednost trga zdravil v zadnjih letih vsako leto raste na račun novih, dragih terapij. Leta 2022 je trg zdravil znašal 910,3 milijona EUR, prodanih je bilo 56,3 milijona kosov zdravil, v lekarnah in bolnišnicah. V obdobju 2016–2022 se je količinska rast celotnega trga povečala minimalno (+2 %), medtem ko se je velikost trga vrednostno povečala skoraj za polovico (+48 %). Hitro naraščajoč delež dragih zdravil v obdobju 2016–2022 je razlog, da se je dvignila povprečna veleprodajna cena zdravil, in sicer za kar 45 %. S tem se je spremenila tudi cenovna struktura trga zdravil po razredih. Delež veletrgovine v maloprodajni ceni pada – v 2022 je znašal 3 %.
Veletrgovine z zdravili smo pomemben člen v oskrbni verigi zdravil, zmanjšujemo število transakcij, kar pomeni stroškovno in trajnostno optimizacijo distribucije zdravil, hkrati pa zmanjšujemo tudi rizike, ki nastajajo zaradi pomanjkanja zdravil.
Slovenski trg je danes dobro preskrbljen z zdravili, ker se vsi v verigi zavedamo pomembnosti in naredimo vse, da so zdravila na voljo za paciente.
Za ohranitev zanesljive oskrbe trga z zdravili je potrebna revizija regulirane veletrgovske marže glede na spremembe v okolju, nove zakonodajne zahteve, spremenjeno strukturo zdravil, naraščajoče cene energentov in inflacijo. Le tako bomo lahko ohranili sistem, ki dobro funkcionira. Namreč, ko veletrgovcem definirana veletrgovska marža ne zadostuje več za pokrivanje osnovne veletrgovske dejavnosti, sta lahko ogrožena tudi zanesljivost in nivo storitve oskrbe.
Vsi deležniki v verigi, skupaj z regulatorji, smo odgovorni, da pacienti dobijo učinkovita in varna zdravila, takrat ko jih potrebujejo.
Celoten članek najdete na povezavi.
Alenka Rutar Pariš
vodja marketinga, komunikacij in zunanjih zadev